15 листопада в місті Білгороді-Дністровському відбулася нарада медичних працівників міста, району, госпітального округу №7 за ініціативи Південного міжрегіонального департаменту НСЗУ. В роботі семінару на тему про перспективи реалізації державницької політики в сфері охорони здоров’я на 2020 рік взяли участь: директор Департаменту НСЗУ Олена Теряєва разом з своєю командою спеціалістів, очільники міста та району, керівники медичних установ, завідуючі відділеннями, депутат обласної ради Дмитро Барвіненко, представники місцевих ЗМІ.
За словами О.Теряєвої, головне завдання Південного міжрегіонального департаменту НСЗУ — надавати інформаційну, консультаційну, юридичну підтримку аптечним закладам та закладам охорони здоров’я, партнерам НСЗУ, інформувати пацієнтів, лікарів та керівників закладів про подальшу трансформацію системи охорони здоров’я, а з 2020 р. — максимально сприяти впровадженню в повному обсязі програми медичних гарантій у регіоні.
Південний міжрегіональний департаментуНСЗУ робить все можливе, щоб пацієнт мав вибір, де отримати безпечну, однаково якісну і безкоштовну в межах Програми медичних гарантій медичну допомогу як в комунальних закладах охорони здоров’я, так і приватних клініках, що укладуть договір з НСЗУ, — говорить О. Теряєва. Департамент опікуватиметься також роботою аптечних та медичних закладів, які уже уклали та укладатимуть договори із НСЗУ.
В Одеській області 1,51 млн пацієнтів обрали свого лікаря в 91 закладах ПМД. Понад півмільйона з цих пацієнтів подали декларації до сільських та селищних закладів. Одеська область на 5 місці серед інших регіонів України за розміром виплат за договором з НСЗУ – 601,4 млн грн. 22 лікарів-ФОП та 13 приватних закладів обрали більше 34 тисяч пацієнтів на Одещині та привели за собою від НСЗУ понад 5,8 млн грн. У пацієнта стає більше можливостей для вибору, в якому закладі обрати свого лікаря. Ми працюватимемо, щоб аналогічно як на первинці гроші пішли за пацієнтом до медзакладу, в якому він обрав лікаря, так само гроші, сплачені державою, пішли за пацієнтами і в спеціалізовані медзаклади».
8500 грн — за пологи, 19500 грн — за лікування інсульту, 15800 грн — інфаркту… Саме стільки планує сплачувати Національна служба здоров’я України (НСЗУ) закладам охорони здоров’я за програмою медичних гарантій у 2020 році.
Чому договір з Національною службою здоров’я України — єдина можливість для успішної роботи «вторинки»? Наскільки готові до цього медичні заклади? Як гроші за пацієнтом підуть у стаціонари? І що повинен зробити пацієнт, аби скористатися безоплатними медичними послугами від держави?
Ці питання ще довго залишатимуться на слуху, люди хочуть знати про реальні кроки медичної реформи, оскільки всі нововведення стосуються їх безпосередньо. Зв’язки зі ЗМІ, запевнила Олена Теряєва, будуть постійними, кожен новаторський крок пояснюватиметься людям, відтак цієї непростої, але такої важливої теми наше видання «СП» торкнеться ще не раз.
Стосовно самої програми медичних гарантій, її бюджет — 80 мільярдів гривень, його сформувала Національна служба здоров’я України. 72,08 мільярда — в межах граничних видатків, 8,6 — додаткова потреба для підвищення тарифів або кількості послуг.
Підвищене фінансування лікування інсультів та інфарктів, оплата пологів та неонатологічної допомоги, а також діагностичних послуг для раннього виявлення онкологічних захворювань — це пріоритетні напрямки Програми медичних гарантій на 2020 рік. Окремою статтею визначені такі важливі напрямки, як реабілітація та паліативна допомога.
Програма медичних гарантій — це перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту. Для пацієнта ці послуги повністю безоплатні. За нього заплатить Національна служба здоров’я з податків громадян. Ця програма покриє всіх громадян країни та осіб, прирівняних до них. Тобто нема якихось пільгових чи привілейованих груп населення, для яких працювала б ця програма. Вона має на меті охопити медичними послугами всіх громадян.
Наступного року відповідно до закону «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» Програма медичних гарантій запрацює в повному обсязі. НСЗУ закуповуватиме медичні послуги в закладах усіх рівнів надання медичної допомоги за умови дотримання ними вимог до конкретних послуг. Вимоги ж формувалися на основі галузевих стандартів, уніфікованих протоколів надання медичної допомоги, примірних табелів матеріально-технічного оснащення, інших чинних нормативно-правових актів та міжнародних рекомендацій у сфері надання медичних послуг. Вимоги сформовані таким чином, що будь-який заклад, незалежно від його назви, рівня надання медичної допомоги та спеціалізації, який відповідає вимогам надання послуг у межах Програми медичних гарантій, може укласти договір з НСЗУ на надання відповідної послуги чи групи послуг.
Тарифи на медичні послуги, які надаватимуться за Програмою медичних гарантій, будуть затверджені законом про державний бюджет на 2020 рік.
Пацієнт користується — НСЗУ платить. Якщо заклад уклав договір з НСЗУ на надання пріоритетних послуг й отримує оплати за цим договором, ніхто в цьому закладі не може вимагати у пацієнта гроші. Якщо ж таке станеться, пацієнт зможе звернутися у контакт-центр НСЗУ за коротким номером 16-77.
Люди мусять знати: з наступного року послуги спеціалізованої медичної допомоги за програмою медичних гарантій можна буде отримати безоплатно тільки за направленням лікаря «первинки», тому обов’язковою умовою для кожного пацієнта є підписання декларації. Кінцевого терміну підписання декларації з сімейним лікарем не існує, заявляє Міністерство охорони здоров’я України. Декларацію з обраним сімейним лікарем, терапевтом або педіатром можна підписати під час планового візиту у будь-який час. Але є винятки. Без скерування така допомога відповідно до медичних показань надаватиметься безоплатно пацієнтам, які звернулися до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра та нарколога, а ще — при невідкладному стані. У міністерстві також наголосили, що екстрена медична допомога приїжджатиме на виклики до всіх пацієнтів, яким потрібна медична допомога, незалежно від того, підписана декларація з сімейним лікарем, терапевтом, педіатром чи ні.
На цій важливій зустрічі обговорили стратегію подальшої трансформації на рівні медичної допомоги, фінансові питання, підготовку лікарів і спеціалістів до автономізації закладів, а також важливу умову змін — підтримку реформи місцевими органами влади заради здоров’я людей. Керівники медичних закладів мали можливість поставити питання щодо підготовки до початку процесу укладення договорів з НСЗУ, отримати інформацію щодо пакетів медичних послуг, а також консультації щодо відповідності закладів вимогам до сформованих пакетів послуг.