В Украине проходит реформирование медицины, создаются госпитальные округа, заключаются декларации с семейными врачами, и не везде эти процессы проходят гладко и оперативно. Пациент может заключить соглашение с выбранным врачом, независимо от места проживания или регистрации.
В нашем районе нет и 30% заключённых деклараций, процесс затягивается, а это повлечёт за собой финансовые трудности медицинских учреждений. Ведь в конце года формируется бюджет на 2019 год, исходя из количества договоров, заключённых в этом году.
Районный совет проявил инициативу и проводит по сельским советам собрания, на которых разъясняет порядок заключения договоров населения с семейными врачами.
Председатель райсовета Валерий Лобанов и заместитель председателя Валентина Орлова совместно с юристами и главным врачом Центра оказания первичной медико-санитарной помощи Светланой Селезнёвой встречаются с активами сёл, депутатами местных советов, учителями и воспитателями, ветеранами, разъясняя все этапы реформирования медицины, раздавая памятки.
Мы побывали на таких собраниях в Новой Царичанке и Старой Царичанке, где спикерам были заданы самые различные вопросы по медицинскому обслуживанию.
Валентина Орлова обратилась к собравшимся жителям: «Откладывать подписание деклараций на потом нельзя, ведь от этого зависит финансирование будущего года из государственного бюджета. Важно понимать, что с 1 января 2019 года государство будет выделять деньги на оказание медицинских услуг только тем, кто заключил договор с врачом, а для тех, кто такой договор не подписал, бесплатная медицинская помощь не будет предусмотрена, и они будут оплачивать лечение из собственных средств».
За справками можно обращаться:
Районный центр предоставления первичной медико-санитарной помощи, ул.Николаевская, 55а.
Коммунальное учреждение «Белгород-Днестровская центральная районная больница», ул.Свято-Георгиевская, 4, телефон 2-73-12.
Зарегистрироваться можно и по интернету на сайте helsi.me.
ПАМ’ЯТКА
отримувача якісних медичних послуг в умовах реформи медицини в Україні
1. Де тепер отримувати медичні послуги?
Щоб отримувати медичні послуги, українцям потрібно обрати лікаря. Це можна зробити незалежно від свого місця проживання, незалежно від того, де лікар працює – в поліклініці, приватній клініці чи має власну практику.
2. Як обрати лікаря?
Лікаря слід обирати на свій розсуд. Залежно від того, наскільки ви задоволені його послугами та зручністю.
3. Коли можна записуватися до лікаря?
Бажано зробити свій вибір якомога швидше, щоб ваше рішення вплинуло на обсяг фінансування відповідного лікаря.
Лікар повинен направити пацієнта на спеціалізовану ланку (окулісти, стоматологи, нефрологи, дерматологи тощо). На перших етапах медичної реформи до спеціалістів можна буде звертатися напряму, без направлення від лікаря.
4. Як оформити договір з лікарем?
Пацієнт і лікар підписуватимуть декларацію про обслуговування. У документі вказуватимуть реквізити сторін: основні дані про пацієнта, про лікаря, а також про заклад, де працює лікар, чи лікар з приватною практикою. Декларація про вибір лікаря пацієнтом буде підставою для отримання лікарем коштів за обслуговування пацієнта.
5. “Сімейний лікар” обов’язковий для всієї сім’ї?
Ні. Законодавство дозволяє обирати лікаря кожному з членів сім’ї – тож вони можуть бути різними.
6. Чи можна змінювати лікаря?
Так, до того ж робити це можна скільки завгодно. Факт вибору нового лікаря автоматично анулює декларацію про вибір попереднього. Така процедура буде можливою внаслідок використання електронної системи. Кошти новому лікарю надійдуть вже з нового кварталу.
7. А якщо я у відряджені чи відпустці, а лікар – далеко?
Ви можете отримати екстрену медичну допомогу за місцем вашого фактичного перебування. Якщо ж ситуація не вимагає виклику «швидкої», сімейний лікар зможе надати консультацію у будь-який час телефоном.
У випадку, якщо ваш сімейний лікар захворів, перебуває у відпустці чи відрядженні протягом цього періоду вас обслуговуватиме інший медик.
8. Що буде, якщо немає підписаного договору?
В медичній допомозі вам не відмовлять. На першому етапі реформи, якщо у людини виникла потреба звернутися до лікаря, а декларацію ще не уклали, не варто хвилюватися – слід звертатись до відповідного закладу і отримати допомогу. Якщо ж людина свідомо відмовляється підписувати декларацію, їй доведеться з власної кишені сплачувати лікування у сімейного лікаря (терапевта, педіатра).
9. Як обиратимуть лікаря в селі, якщо вибирати нема з кого?
Чи не найбільше медичної реформи боялися в сільських місцевостях – адже, якщо мало пацієнтів, МОЗ може закрити медичний заклад взагалі. Та вибір лікаря передбачений для сільських мешканців: громади зможуть залучати перспективних сімейних лікарів, створюючи для них гарні умови життя і праці.
10. Як контролюватимуть роботу лікарів?
Перевіряти, чи робота лікаря відповідає вимогам Порядку надання первинної медичної допомоги, будуть територіальні органи Національної служби здоров’я (НСЗ).
Пацієнти зможуть надавати скарги в територіальне управління НСЗ, для чого запровадять спеціальні зручні канали (гарячі лінії тощо).